משלוח חינם בכל הזמנה  |  15% הנחה לנרשמים חדשים במעמד רכישה | 

 
אין מוצרים בעגלת הקניות שלך
סגור
חיפוש
סינונים

מצלמות רכב – יתרונות וחסרונות

מצלמות רכב – יתרונות וחסרונות

ממש בשנים האחרונות נכנסות לשימוש נרחב בישראל ובעולם כולו מצלמות דשבורד, המכונות גם "מצלמות דרך", או בפשטות – מצלמות לרכב. על מנת למנוע בלבולים, הכוונה היא למצלמה ייעודית המותקנת על הדשבורד, על השמשה הקדמית או על השמשה האחורית, ותפקידה הוא לצלם את המתרחש לאורך זמן הנסיעה כולה, ולעיתים גם כאשר הרכב אינו בנסיעה. בעוד אנשים רבים מאמצים בחום ובמהירות את מצלמות הרכב לרכבם שלהם, אחרים דווקא מביעים סוג של הסתייגות או חשש מאותן מצלמות. מה תפקידן של מצלמות הדשבורד? מה המקור לחילוקי הדעות? להלן מספר יתרונות וחסרונות של מצלמות לרכב אשר יסייעו לכם להחליט האם אתם מעוניינים במה שנראה כהתפתחות האחרונה והמסקרנת ביותר בתחום הגאדג'טים והאביזרים לסלולר, או לא –

 

"החיים רוויי מצלמות" – חסרונות של מצלמות לרכב

נתחיל דווקא עם החסרונות, או החסרונות המדומים, בגינם נרתעים אנשים מסוימים מלרכוש מצלמת דרך עבור רכבם שלהם –

טיעון שמעלים אנשים מסוימים הוא כי "החיים רוויי מצלמות" ולכן אינם מעוניינים להכניס מצלמה נוספת לחייהם ולמרחב האישי של מכוניתם. על פי היגיון זה, מכיוון שהיום נוכחות סביבנו מצלמות מסביב לשעון ובכל כיוון אליו רק נביט (בכל סמארטפון, בכל בית עסק ואפילו ברחובות), מעדיפים אנשים מסוימים שלא להכניס מצלמה גם לרכב שלהם. הנקודה שהם מפספסים כאן היא כי מצלמה לרכב אינה מכוונת כלפי הנוסעים ברכב, אלא כלפי חוץ. כך, היא אינה באמת מתעדת אותם, אלא את הדרך בה הם נוסעים ומה קורה לרכב עצמו במהלך הנסיעה.

טיעון נוסף שמעלים אנשים מסוימים כנגד מצלמות לרכב הוא כי מדובר בהוצאה נוספת ומיותרת בעבור גאדג'ט אלקטרוני נוסף, כאילו אין להם מספיק מאלו בחייהם. גם כאן, מדובר לרוב בגישה אשר נובעת מחוסר ידע ובקיאות בתחום – בכל הנוגע להוצאה, מחיריהן של מצלמות רכב מסוימות הם נמוכים ביותר, ואינם עוברים את הרף של כמה מאות בודדות של שקלים (פחות מחמש מאות...). כלומר, במונחים של היום מדובר בהוצאה נמוכה יחסית, במיוחד בהשוואה לגאדג'טים אלקטרוניים אחרים ובטח שבהשוואה לתועלת שהם מקבלים מכל גאדג'ט שכזה. התועלת המתקבלת ממצלמת דרך, כפי שנראה מיד, עשויה בהחלט להשתוות לסכומים של עשרות אלפי שקלים ומעלה.

 

תיעוד מלא וקביל – יתרונות עיקריים של מצלמות דשבורד

ומה בנוגע ליתרונות? בכל זאת, מדובר באביזר אותו רכשו אינספור ישראלים ומיליוני אנשים ברחבי העולם במהלך השנים האחרונות בלבד – כנראה שיש למכשיר זה כמה יתרונות רציניים...

ובכן, אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של  מצלמה לרכב (וייעודה העיקרי) הוא כי מדובר במכשיר המספק תיעוד מלא של כל מה שקורה במהלך הנהיגה, תיעוד אשר קביל גם בבית המשפט במידת הצורך, בתור אחד מסוגי הראיות החזקים ביותר. תיעוד זה רלבנטי במיוחד במצבים של תאונות דרכים בהם קיים וויכוח או שוררת אי וודאות בנוגע לאחריות לתאונה, כמו גם במקרים שונים של עבירות תנועה בהן הנהג נשבע כי לא ביצע את העבירה המיוחסת לו. במיוחד עבור מקרים אלו פותחו מצלמות הרכב, על מנת להעניק תיעוד מלא של המתרחש במהלך הנהיגה.

במקרים אחרים משמשת מצלמת הרכב גם בתור מערכת להגנה מפני גניבות – ניתן להשאיר את המצלמה לצלם גם כשהרכב חונה, למשל, וכך לתעד במקרה והוא נגנב או שמתבצעת פריצה לרכב. המצלמה יכולה לשלוח את מה שהיא מתעדת ישירות למחשב או לסמארטפון שלכם כך שיהיו בידיכם ראיות בנוגע לגנבים, למקום אליו לקחו את הרכב וכו'.

בנוסף לכל אלו, משתמשים רבים במצלמות הרכב שלהם גם בתור מצלמות רגילות, כלומר – לצורך תיעוד הנוף בנסיעה, תיעוד בני המשפחה הנמצאים ברכב במקרה של חופשות משפחתיות וכו'. עבור רבים מדובר בזמנים יקרים מפז אותם לא היו רוצים להפסיד וכן היו רוצים לתעד ולזכור למשך שנים רבות קדימה, וזה בדיוק מה שמאפשרת מצלמת דרך המותקנת ברכב.

 

כפי שניתן לראות, למצלמות לרכב בעיקר יתרונות מהותיים, כאשר החסרונות המצוינים על ידי אנשים מסוימים אולי גורמים להם שלא לקנות מצלמה שכזו כרגע, אך ברגע שיבררו מעט יותר לעומק יגלו כי אין להם כל סיבה לחשוש. ואכן, במהלך השנתיים – שלוש האחרונות אנחנו עדים לפיצוץ אוכלוסין של ממש בכל הנוגע למצלמות דשבורד בישראל – בעוד ועוד רכבים ניתן למצוא מצלמות אלו, על כל אוטובוס ומשאית וברכבים ציבוריים ופרטיים גם יחד. רבים גם קוראים לחוקק חוקי תעבורה אשר יחייבו כל רכב מסחרי, בין אם מדובר במונית, אוטובוס, משאית או כל רכב אחר אשר אינו פרטי "רגיל", להציב מצלמת דשבורד. במדינה בה הכבישים סואנים וצפופים כמו ישראל,זה יכול רק לעזור בבוא היום...