🚚 משלוח חינם עד הבית בכל הזמנה  | 10% הנחה במעמד רכישה אונליין באתר

 
אין מוצרים בעגלת הקניות שלך
חיפוש
סינונים

מצלמה לרכב – האם ומדוע כדאי לתעד את שני הכיוונים?

מצלמה לרכב – האם ומדוע כדאי לתעד את שני הכיוונים?

מצלמות דשבורד הפכו לאחרונה לסטנדרט חדש בחלק ניכר מעולם הרכב, ולא רק ברכבים חדשים. אינספור אנשים רוכשים מצלמות לרכב גם כאשר מדובר ברכבים ישנים יותר, שכן יתרונותיה של מצלמה המתעדת את המתרחש במהלך הנסיעה הם רבים ומשמעותיים ביותר ללא כל תלות בגילו של הרכב. כיום בוחרים רבים גם במצלמת רכב דו כיוונית, או שתי מצלמות רכב שונות המתעדות את שני הכיוונים – תיעוד כיוון הנסיעה דרך השמשה הקדמית ותיעוד הכיוון השני דרך השמשה האחורית. האם ומדוע נחוץ תיעוד דו כיווני מסוג זה וכמה זה צפוי לעלות לנו?

 

על מנת לנסות ולענות על השאלה – "האם כדאי לנו להשקיע במצלמות לרכב אשר יספקו תיעוד דו כיווני?", כדאי לנסות ולהבין לעומק את הסיבות בגללן מצלמות רכב הפכו פופולאריות כל כך מלכתחילה. הסיבות העיקריות לכך שאביזר זה הפך לנמכר ביותר בשנים האחרונות בכל רחבי העולם, הן כי תיעוד המתרחש במהלך הנסיעה הרבה פעמים עשוי להציל את בעל הרכב מפני תביעות בלתי מוצדקות (דוגמת תאונות בהן מוטלת עליו אחריות על לא עוול בכפו), כמו גם מפני דוחות תנועה בלתי מוצדקים. במיוחד בכבישי ישראל, אך גם באינספור מקומות אחרים בעולם, הסיכוי להיות מעורב בסיטואציה בלתי נעימה שכזו הוא לא נמוך כלל. על מנת להימנע מעגמת הנפש הכרוכה בכך, כמו גם מההוצאה הכספית המיותרת שעלולה להיות כרוכה בכך, בוחרים רבים להשקיע כמה מאות בודדות של שקלים על מנת להציב ברכב מצלמה ייעודית אשר תספק תיעוד של כל מה שאירוע במהלך הנסיעה ולא תשאיר מקום לספקות ולבלבולים.

בנוסף לכך, חברות רכב שונות כבר מתחילות להתקין מצלמת רכב מובנית בדגמיהן החדשים, וחברות ביטוח שונות מציעות מסלולים מיוחדים ואטרקטיביים עבור נהגים המציבים מצלמת דרך ברכבם. כלומר – גורמים רבים ושונים מביאים יחדיו לעלייה המשמעותית הנרשמת לאחרונה בפופולאריות של אביזר זה.

 

תיעוד הכיוון האחורי יכול להיות משמעותי גם כן – מצלמת דרך אחורית

עכשיו, לאחר שפירטנו את היתרונות העיקריים שמציעה מצלמת רכב למתקינים אותה ברכבו, ניתן לבחון בצורה טובה יותר את השאלה בדבר תיעוד דו כיווני – רכישת מצלמה לרכב דו כיוונית או שתי מצלמות שונות אשר אחת מהן תמוקם מקדימה ואחת מאחור.

האם זה נחוץ? ובכן, אמנם תיעוד כיוון הנסיעה עצמו הוא חשוב ומרכזי יותר, אך באינספור מקרים גם מה שקורה בכיוון האחורי של הרכב הוא חשוב. למשל – תאונות בהן נכנס בנו רכב אחר מאחור.

בנוסף לכך, משתמשים רבים במצלמת דרך אחורית בתור מצלמת רברס, במכוניות בהן מצלמת רברס אינה מגיעה "בילד אין". במקרה זה יש לוודא כאמור כי ניתן לחבר את מצלמת הדרך האחורית לצג המסך שנמצא ברכב, או לצרף צג קטן נוסף אשר יהיה ייעודי עבור המצלמה האחורית.

רבים בוחרים להציב ברכביהם שתי מצלמות לרכב גם מסיבה נוספת – מצלה לרכב משמשת לעיתים גם לתיעוד אשר אינו בהכרח פונקציונאלי או קשור לביטוח, לתאונות פוטנציאליות וכו', אלא לתיעוד המשפחה במהלך הנסיעה לחופשה המשפחתית, תיעוד נופים מרהיבים ועוד. עם זאת, במידה ואנו משתמשים במצלמה לרכב על מנת לתעד דברים אלו, היא לא תתעד בזמן זה את הנסיעה עצמה, ותאונה או עבירת תנועה יכולות להתרחש בכל שנייה של הנסיעה. לכן, כאשר מדובר ברכב המצויד בשתי מצלמות דשבורד (אחת לפנים ואחת מאחור), ניתן להשתמש בזו האחורית חלק מהזמן גם לתיעוד נוסעי הרכב או הנופים הנשקפים מהחלונות הצדדיים, והמצלמה הקדמית עדיין תמשיך לתעד כרגיל.

 

המחיר מאפשר – תיעוד דו כיווני מתבקש עקב מחירן הנמוך של מצלמות רכב

גורם משמעותי נוסף שחשוב לקחת בחשבון כאשר מנסים להחליט האם לצייד את הרכב בשתי מצלמות דרך, הוא מחירן – מצלמה לרכב היא כיום אביזר זול ביותר ביחס לפונקציה שהוא ממלא ולאיכות המצלמות הקטנות האלו היום. במחיר של כמה מאות בודדות של שקלים לכל היותר ניתן לרכוש את מצלמות הדרך האיכותיות והמתקדמות ביותר בתחום כיום, וכך ליהנות ממכשיר ומתיעוד איכותי בעלות כמעט בלתי מורגשת. זה גם הופך את האופציה של רכישת מצלמת דרך נוספת, עבור כיוון הנסיעה האחורי, לאטרקטיבית ומתבקשת ביותר. סביר להניח גם שזהו אחד המניעים העיקריים של רבים בבחירתם לתעד את שני כיווני הנסיעה.

מאחר והמחיר של מצלמות לרכב הוא נמוך ואטרקטיבי ביותר כיום בארץ, כדאי לשקול את האפשרות של רכישת שתי מצלמות דרך שונות, ולא מצלמה אחת דו כיוונית, פשוט מפני שזה נוח הרבה יותר ולא אמור לבוא לכדי ביטוי ניכר בהוצאה הכספית. כך, תוכלו תמיד להשתמש באחת מהמצלמות גם לצרכים אחרים, במידה ויש כאלו, בזמן שהמצלמה השנייה ממשיכה לתעד את הדרך.

 

לסיכום, מצלמות רכב הן אביזר פופולארי ביותר כיום, ומסיבות טובות ומובנות. סיבות אלו גם הופכות את התיעוד הדו כיווני – זה של כיוון הנסיעה האחורי והקדמי גם יחד, למתבקש, אפשרי ובעל פוטנציאל לסייע לנו משמעותית בבוא היום...